کمپرسور

کمپرسور اینورتر چیست و چه مزایایی دارد؟

ترین مصرف برق را در سیکل تبرید تراکمی دارد. برای همین سازندگان به دنبال یافتن راهی برای کاهش مصرف انرژی آن بودند. از فناوری‌هایی که برای کاهش مصرف برق در کمپرسورها استفاده می‌شود، کمپرسور اینورتر است. در این مقاله به سوال کمپرسور اینورتر چیست می پردازیم و با مزینت های کمپرسور اینورتر آشنا می شویم.

کمپرسور چیست؟

بد نیست قبل از پرداختن به کمپرسور اینورتر با کمپرسور معمولی بیشتر آشنا شویم . کمپرسور در سیکل تبرید مانند قلب عمل می‌کند. تبرید تراکمی، سیکلی است که در یخچال های فروشگاهی و خانگی، چیلر ها، کولر های گازی، اسپلیت‌ها و داکت اسپلیت ها استفاده می‌شود.

مبرد پس از عبور از اواپراتور با بخار شدن، حرارت را جذب می‌کند، حال باید با ورود به کندانسور حرارت خود را به محیط منتقل کند و دوباره به حالت مایع باز گردد. اما دمای محیط برای تقطیر مبرد بسیار بالاست. راه حل افزایش فشار مبرد است، که باعث می‌شود دمای تقطیر آن افزایش یابد تا بتواند در دمای محیط نیز مایع شود.

لذا گاز پس از تبخیر در اواپراتور ابتدا وارد کمپرسور می‌گردد تا فشار و در نتیجه دمای تقطیرش افزایش یابد، سپس وارد کندانسور می‌گردد. همچنین مبرد برای طی کردن سیکل تبرید، نیاز به انرژی دارد تا مسافت بین تجهیزات را از داخل لوله‌ها طی کند. کمپرسور انرژی لازم برای حرکت مبرد را نیز تامین می‌کند.

کمپرسور انرژی لازم جهت حرکت مبرد و افزایش فشار آن را با استفاده از جریان برق تامین می‌کند و  مصرف انرژی بالای دارد.

کمپرسور اینورتر چیست ؟

در کمپرسور اینورتر ، اینورتر (Inverter)، نوعی کنترل‌کننده دور موتور و راه‌انداز موتور و به عبارتی یک مبدل برق است که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می‌کند و با تغییر دادن فرکانس و ولتاژ اعمال شده به الکتروموتور، آن را به گردش در می‌آورد. این تکنولوژی در دستگاه‌های زیادی استفاده می‌شود، که یکی از آنها برای کمپرسورهای تبریدی است، مثل کولر گازی و یا یخچال.

معنای اینورتر در واقع معکوس‌کننده است و در سیستم‌های کمپرسوری به معنای سرعت دوران متغیر است به طوری که چرخش کمپرسور دورانی و سرعت آن متغیر است و بسته به دما و رطوبت تنظیمی توسط کاربر، سرعت دوران کمپرسور کم یا زیاد می‌شود و هیچ وقت کمپرسور در زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسد کامل خاموش نمی‌شود، بلکه فقط سرعت آن کم می‌شود و با حداقل مصرف برق کار می‌کند و بسته به نیاز مجدد شروع به کار با سرعت بالا می‌کند.

این کار باعث می‌شود که تغییرات دمایی کم شود، در عین کمپرسور با حداکثر توان خود کار نکند که این یعنی کاهش مصرف برق. در شکل زیر تغییرات دمایی دو نوع کمپرسور اینورتر و معمولی را می بینید. خط آبی حالت مطلوب کاربر است. خط بنفش کمپرسور معمولی است، که ابتدا دما را کاهش می‌دهد و وقتی از حالت مطلوب عبور کرد با خاموش شدن دما دوباره به حالت اولیه بر می گردد. این باعث می‌شود که کمپرسور مجددا با حداکثر توان شروع به کار کند.

مزیت اصلی کمپرسور اینورتر

حال که به سوال کمپرسور اینورتر چیست پاسخ دادیم وقت آن است که با مزایای آن آشنا شویم. برخی از مزایای کمپرسور اینورتر عبارت اند از :

  • ایجاد دمای ثابت و بدون نوسان:

استفاده از کمپرسور اینورتر باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی تا 40% می‌شود، چون دستگاه بعد از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش نمی‌شود بلکه دور خودش را کم می‌کند.

چون کمپرسور قابلیت کارکرد با 3 دور مختلف را دارد در زمانی که نیاز به تمامی ظرفیت کمپرسور وجود نداشته باشد می‌تواند بر حسب نیاز به صورت هوشمند از 1/3 ویا 2/3 توان خود استفاده کند و این در حالی است که دستگاه‌های اسپیلت معمولی چنین قابلیتی ندارند و از زمان شروع به کار با 100% توان خود تا هنگام خاموشی به کار خود ادامه می‌دهند.

  • صدای کمتر:

کمپرسورهای معمولی برای کارکردن نیاز به ولتاژ بالا دارند و در نتیجه انرژی زیادی به صورت گرما تلف می‌شود و بخاطر دور زیاد لرزش، صدای نسبتا زیادی هم تولید می‌کند. اما کمپرسور اینورتر بسیار کم‌صداست و بخاطر قابلیت کارکرد با دور پایین کمترین انرژی گرمایی را تلف می‌کند.

  • عدم استفاده از خازن در کمپرسورهای اینورتر :

از عوامل مصرف زیاد کولرهای گازی استفاده از خازن در آنهاست، که در هنگام استارت‌ ولتاژ زیادی از شبکه برق می‌گیرد و باعث صدمه زدن به سایر وسایل برقی می‌شود. خازن به صورت دائم کار ذخیره و تأمین ولتاژ را برای کمپرسور به عهده دارد، این در حالی است که در سیستم اینورتر کمپرسور، برق ورودی AC متناوب را به DC  تبدیل می‌کند و با کنترل فرکانس ، سرعت کمپرسور تنظیم می‌شود و دیگر برای استارت اولیه و همچنین کارکرد نیازی به خازن ندارد.