VFD

راستین شایا کنترل

درایو فرکانس متغیر یا VFD چیست و چگونه کار می کند؟

 

VFD ها (variable-frequency drive) یا درایو فرکانس متغیر، در برنامه های مختلفی از لوازم کوچک تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند. حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شود. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پمپ یا فن نیز، استفاده کنند. با این حال ، نفوذ در بازار جهانی برای همه برنامه های کاربردی VFD نسبتاً اندک است.
در طی چهار دهه گذشته ، فناوری الکترونیک انرژی باعث کاهش هزینه و اندازه VFD شده و عملکرد خود را با پیشرفت در دستگاه های سوئیچینگ نیمه هادی ، توپولوژی درایو ، تکنیک های شبیه سازی و کنترل سخت افزار و نرم افزار بهبود داده است.
VFD ها (یا درایو فرکانس متغیر) در تعدادی از توپولوژی های مختلف با ولتاژ کم و متوسط ولتاژ AC-AC و DC-AC ساخته می شوند.

 

موتور AC در VFD ها چیست؟

موتور الکتریکی AC مورد استفاده در سیستم VFD معمولاً یک موتور القایی سه فاز است. برخی از انواع موتورهای تک فاز یا موتورهای همزمان می توانند در برخی شرایط سودمند باشند ، اما به طور کلی موتورهای القایی سه فاز به عنوان اقتصادی ترین موتورها، ارجحیت دارند. این دستگاه ، موتوری است که برای کار با سرعت ثابت طراحی شده و اغلب برای VFD ها استفاده می شود.

 

کنترلر VFD چیست؟


کنترل کننده VFD یا یا درایو فرکانس متغیر یک سیستم تبدیل الکترونیکی قدرت در حالت جامد است که از سه زیر سیستم مجزا تشکیل شده است: مبدل پل یکسوساز ، یک پیوند جریان مستقیم (DC) و یک اینورتر. درایوهای مبدل ولتاژ منبع (VSI) در واقع رایج ترین نوع درایوها هستند. بیشتر درایوها ، درایوهای AC-AC هستند به این ترتیب که آنها ورودی خط AC را به خروجی اینورتر AC تبدیل می کنند.

 

اینترفیس عملگر VFD چگونه کار می کند؟


رابط عملگر وسیله ای را برای شروع و متوقف کردن موتور و تنظیم سرعت کار فراهم می کند. VFD همچنین ممکن است توسط یک کنترل کننده دارای منطق قابل برنامه ریزی و از طریق Modbus یا رابط مشابه دیگری کنترل شود. توابع کنترل اضافی اپراتور ممکن است شامل معکوس کردن و جابجایی بین تنظیم سرعت دستی و کنترل خودکار از سیگنال کنترل فرآیند خارجی باشد. اینترفیس عملگر اغلب شامل یک صفحه نمایش الفبایی یا چراغ های نشانگر و متر برای ارائه اطلاعات در مورد عملکرد درایو است.